Dlaczego warto mieć blender w swojej kuchni?

Chcesz przygotowywać w swojej kuchni gładkie zupy krem lub własne pesto? W takim przypadku warto mieć po ręką blender! Dzięki niemu możemy szykować różne pyszności szybko i wygodnie!

Kielichowy czy ręczny?

Blendery to urządzenia, które przeznaczone są do rozdrabniania produktów spożywczych. W sprzedaży znajdziemy dwa główne rodzaje blenderów, a mianowicie modele kielichowe oraz ręczne.

Blendery kielichowe wyposażone są w stojący kielich, na którego dnie znajduje się ostrze do rozdrabniania. Modele ręczne mają z kolei końcówkę z ostrzami i możemy rozdrabnia nimi pokarmy bezpośrednio w garnku czy w misce. Niektóre modele ręczne mają też dodatkowe akcesoria, na przykład pojemniki z ostrzami działające jak malakser, końcówki do ubijania.

Do czego możemy wykorzystać blender?

W blenderze możemy przyszykować różne pyszne potrawy w dosłownie sekundy. Są niezastąpione wtedy, gdy chcemy samodzielnie przygotowywać żywność dla małych dzieci. Możemy łatwo rozdrabniać z nimi warzywa, szykować smoothies i koktajle, przygotowywać gładkie zupy krem.

Blendery kielichowe i ręczne z dodatkowymi kielichami przydadzą się też do przyszykowania własnego pesto, rozdrobnienia surowych warzyw, na przykład marchewki na surówkę, możemy też rozdrobnić nasiona jak len czy sezam lub orzechy i przygotować własne masło z orzechów. Gdy blender wyposażony jest w ostrze do lodu, możemy przygotować z jego użyciem rozdrobniony lód do drinków czy sorbetów.

Blender warto mieć!

To tylko kilka przykładów zastosowania blendera w kuchni, ponieważ jest ich znacznie więcej. Tak naprawdę dopiero wtedy, gdy zakupimy dobry blender, będziemy mogli przekonać się, jak wiele ma on zastosowań.

Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z blenderem, warto wybrać model ręczny wraz z pełną gamą akcesoriów, w tym z pojemnikiem do rozdrabniania – malakserem, dzięki któremu zyskamy niezastąpione urządzenie w naszej kuchni.

Takie modele zakupimy za około 70-250 złotych w zależności od producenta. Przy zakupie zwróćmy uwagę na moc blendera. Im będzie ona wyższa, tym lepiej poradzi sobie z rozdrabnianiem, w szczególności twardych pokarmów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *