Sekret idealnego ciasta na pizzę

Choć każdy człowiek ma swoją ulubioną pizzę, to jednak oryginalne ciasto na pizzę powinno być chrupiące i kruche. Zwykle pizzerie mają swoje sposoby na to, by ich ciasto było jedyne w swoim rodzaju, ale także w domu można przygotować ciasto wyśmienite.

Im mniej składników, tym lepiej

Idealne ciasto powinno składać się z mąki, drożdży, wody, soli oraz oliwy z oliwek. Najlepsza mąka do pizzy to mąka typu 00. Czasami mąka 00 jest z domieszką mąki 0. Mąkę tego typu można kupić w dobrych sklepach lub przez internet. Najlepsze są drożdże świeże, jednak niektórzy preferują suche. Ciasto na pizzę należy wyrabiać ręcznie lub z użyciem miksera na wolnych obrotach. Ważny jest także czas wyrastania ciasta. Po jego wyrośnięciu ciasto na pizzę należy uformować ręcznie, bez użycia wałka. Ciasto powinno się rozciągać, aby jego wysokość nie przekraczała pół centymetra. Niektórzy preferują, by brzegi ciasta były nieco wyższe i miały około 1-2 centymetrów. Najlepsze są pizze wypiekane w piecach opalanych drewnem, jednak w domowych warunkach jest to najczęściej niemożliwe. Eksperci radzą, by zakupić specjalny kamień do wypieku pizzy, dzięki czemu nawet w domowym piekarniku będziemy mogli upiec chrupiącą i kruchą pizzę.

Dodatki do ciasta

Ilość dodatków do ciasta jest nieograniczona, ale warto pamiętać, że pizza wrocław to nie śmieciowa zapiekanka, do której można wrzucić wszystko, co leży nam w lodówce. Lepiej postawić na dwa lub trzy wyraźne smaki, którym towarzyszyć będzie sos pomidorowy oraz ciągnący się ser. Klasyczna pizza margharita zawierać powinna pomidory, plasterki mozzarelli, bazylię oraz oliwę. Z kolei pizza marinara zachwyca smakiem pomidorów, czosnku, oregano i bazylii. Miłośnicy zaskakujących smaków mogą spróbować pizzy z dodatkiem rukoli  czy też szpinakiem. Fanom ostrych smaków przypadną do gustu pizze z dodatkiem ostrej papryki. Spotkać można także oferty pizz z nutą słodką, na przykład z ananasem czy dodatkiem białej czekolady.

Dobra pizza nie jest trudna do zrobienia w domowych warunkach, jednak warto pamiętać także o tym, by nie zniechęcać się przy pierwszym niepowodzeniu. Czasami odkrycie przepisu, który będzie najlepszy dla nas może być długotrwałym procesem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *