Kuchnia polska – jaka jest?

Jeżeli chcesz spróbować,  jak smakuje prawdziwa polska kuchnia, to nie uświadczysz tego nigdzie indziej jak właśnie w Warszawie.

Stolica daje szanse nie tylko tym osobom, które chcą zrobić karierę – jest to idealne miejsce do odkrywania smaków naszego kraju.

Co znajdziemy w centrum Polski?

Ilość restauracji w stolicy jest naprawdę powalająca – szacuje się, że jest to 3,5 tysiąca lokali. Restauracje w Warszawie to prawdziwa mieszanka najlepszych i najbardziej różnorodnych specjałów, z każdego końca świata. Jednak wiadomo, że specjały kuchni polskiej wiodą wśród nich prym. Najlepsze restauracje, prowadzone pod okiem takich sław jak Magda Gessler czy Wojciech Amaro, bazują właśnie na daniach kuchni polskiej. Najlepiej bowiem jest korzystać z tego, co mamy pod ręką i o czym tradycja żyje w nas nadal. Oczywiście dzisiaj kuchnia polska ma niejedną twarz, a tradycyjne dania potrafią występować rzadko spotykanych, ale równie smakowitych wersjach.

Typowe dania kuchni polskiej

Kuchnia polska jest dość zróżnicowana, a wpływ na to posiadały liczne przemiany historyczne oraz fakt, że nasze ziemie ulegały zmianom, jeśli chodzi o narody je zamieszkujące. W ten sposób w kuchni polskiej widoczne są wpływy tureckie, niemieckie, francuskie, włoskie, żydowskie i przede wszystkim wschodnie. Jeżeli chodzi o dania na słono to królują potrawy na bazie wieprzowiny, mąki, warzyw oraz kaszy, takie jak: pierogi, gołąbki, kotlety, kluski, różnorodne zupy, rolady, golonka, bigos, a także kapusta i ziemniaki przygotowywane na naprawdę wiele sposobów. Słodkie specjały kuchni polskiej, robione od święta lub co przysłowiową niedzielę, to przede wszystkim ciasta: makowiec, sernik, babka, do tego charakterystyczne dla naszego narodu pączki i faworki.

Każdy region ma swoją tradycję

Najbardziej znamienne dla polskiej kuchni są jednak jej regionalne potrawy. W zasadzie każde województwo lub obszar historyczny, możemy skojarzyć z potrawą dla niego charakterystyczną. Na Śląsku jest to rolada, w Poznaniu – pyzy, na lubelskim królują pierogi z kaszą gryczaną, a nad morzem oczywiście śledzie. Warszawa również może pochwalić się swoimi daniami – chociażby klasyką polskiego gatunku, czyli schabowym z ziemniaczkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *