Kilka ciekawostek na temat pizzy

Kto z nas nie lubi pizzy? To wywodzące się z Włoch danie lubiane jest chyba na całym świecie i również w Polsce ma wielu wielbicieli. Gdy także przepadasz za pizzą, sprawdź naszą porcję ciekawostek na temat tego wyśmienitego dnia!

1. Czy pizza pochodzi z Grecji?

Nierzadko można spotkać się z takimi informacjami, ponieważ potrawę podobną do pizzy Grecy serwowali już przed naszą erą. Były to płaskie chlebki wysmarowane oliwą, posypane czosnkiem i ziołami, które następnie były wypiekane w piecach. Takie danie trafiło około V wieku do Rzymu, ale swój obecny smak i wygląd zyskało dopiero w XVII wieku, gdy do Europy sprowadzono pomidory i tym samym do pizzy zaczęto dodawać sos pomidorowy.

2. Dlaczego Margherita?

Pizza ta została prawdopodobnie stworzona w 1889 roku. Wtedy to Neapol, który słynął już z podobnych dań, miała odwiedzić królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka. Wówczas jeden z kucharzy przygotował na jej część potrawę, a mianowicie pizzę, która składała się z pomidorów, sera mozzarella oraz bazylii – składników symbolizujących włoskie barwy narodowe. Od imienia królowej pizzę tego rodzaju nazwano Margheritą.

3. 9 lutego – Międzynarodowy Dzień Pizzy

Jeżeli potrzebujesz dodatkowej okazji do tego, aby wybrać się na wyśmienitą pizzę, wybierz 9 lutego, ponieważ to właśnie wtedy ma miejsce Międzynarodowy Dzień Pizzy. Pizza zamówiona właśnie w ten dzień wcale nie tuczy.

4. Dlaczego pizzę pakuje się do kwadratowych kartonów?

Kwadratowy i płaski karton to znak rozpoznawczy pizzy. Pizzę pakuje się w kartony, na przykład takie jak w ofercie firmy Click Pack (http://www.click-pack.pl/), ponieważ karton przepuszcza powietrze i tym samym zamknięty w nim placek zachowuje swoją chrupkość. Kwadratowy kształt opakowania wynika z prozaicznych powodów – takie kartony są tańsze w produkcji niż okrągłe.

Warto pamiętać o tym, że kartony do pizzy muszą mieć specjalny atest, czyli muszą być dopuszczone do kontaktu z żywnością. Więcej informacji o atestach można znaleźć też na stronie: http://www.click-pack.pl/.

clickpack-pizza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *