Picie po męsku – przegląd szkła do mocnych alkoholi

Choć w Polsce najbardziej popularnym alkoholem jest piwo, wielu mężczyzn nie stroni od mocniejszych trunków. Wbrew pozorom nie tylko gatunek alkoholu świadczy o jego smaku, ważne jest również szkło, w którym podany będzie trunek.

Wódka czysta i kolorowa

Wódka króluje na wszystkich polskich imprezach, pijemy ją w domu, w pubach i na spotkaniach. Najczęściej podawana jest w prostych kieliszkach bez nóżki. W wykwintnych restauracjach można spotkać kieliszki na nóżce. Pojemność takich kieliszków waha się pomiędzy 30 ml a 60 ml. Warto zaznaczyć, że z takich prostych kieliszków piję się i wódkę kolorową i czystą. Jak mówi stare polskie powiedzenie „dobra wódka, to zimna wódka” dlatego też warto butelkę z alkoholem włożyć chociaż na godzinę przed spożyciem. Dobrym rozwiązaniem są również wiaderka wypełnione lodem, które ustawia się na stoliku.

Kolorowe shoty

Shoty zdobywają coraz większą popularność. Każdy dobry lokal może pochwalić się przygotowanym specjalnie dla swoich klientów, małym kolorowym drineczkiem. Shoty należy pić z kieliszka, który rozszerza się u góry, powinien być wykonany z delikatnego i przezroczystego szkła, aby uchwycić piękno wielu kolorów. Picie ich ze zwykłych kieliszków również jest dozwolone, jednak zdecydowanie mniej efektowne.

Wiele szkieł do whisky

Rodzaj odpowiedniej szklani, czy też kieliszka do whisky jest tematem rzeką. Od początków istnienia tego trunku mężczyźni spierają się ze sobą, z czego ten słomowy alkohol powinno się pić. Spory trwają nadal, a przeciętni miłośnicy tego wyrazistego smaku, nic nie robią sobie z pewnych zasad i piją whisky z szerokich i niskich szklanek, z grubego szkła (takie szklanki znajdziesz np. na tej stronie), najczęściej z dodatkiem coli, co dla wielu koneserów jest absolutnie nie do przyjęcia. Fanatycy tego trunku uważają, że należy go pić z delikatnych kieliszków na nóżce o pojemności 100 ml – 150 ml, tylko wtedy można poczuć wyjątkowy aromat tego alkoholu. Do podawania drinków zmieszanych z kolorowym napojem najlepiej jednak sprawdzą się szklanki z grubym dnem. Co najważniejsze whisky należy nalewać w małych porcjach.

Koniaki i brandy

Przy podawaniu tych alkoholi nie ma absolutnie żadnych wątpliwości, należy serwować je w niskich pękatych kieliszkach, wlewając koniak, czy brendy w niewielkich ilościach. Kieliszek powinien stać na niskiej nóżce, a szkło powinno być bardzo delikatne.

Martini z oliwką

Choć wydawać by się mogło, że jest to przede wszystkim drink bardzo kobiecy, równie często jego smakiem delektują się mężczyźni. W dobrych lokalach przygotowywanie martini jest całym przedstawieniem, któremu przygląda się klient siedzący za barem. Mężczyzn pijących tego drinka znamy przede wszystkim z amerykańskich filmów, ale coraz częściej pojawiają się w polskich pubach i na wystawnych przyjęciach. Martini należy pić ze szklanki na wysokiej nóżce, a sam kielich jest bardzo charakterystyczny ponieważ od wąskiej nóżki rozchodzi się coraz szerzej ku górze. Martini nie należy pić z innych szkieł ponieważ traci swoje walory smakowe.

Naprawdę warto chociaż spróbować napić się danego alkoholu w odpowiednim dla niego szkle, nawet amatorzy mocnych alkoholi odczują zdecydowaną różnicę, która przekona ich do tego, żeby przy tej decyzji pozostać na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *