Tradycyjna polska kuchnia – czy wciąż tradycyjna?

Ostatnie lata przyniosły swoistą rewolucję na polskim rynku restauracyjnym.  Z kuchni przestarzałej, ciężkiej i ociekającej tłuszczem, powoli przeistaczamy się w zdrową, korzystającą z regionalnych produktów markę, która z powodzeniem  konkurować może z śmietanką Europy – Francją i Włochami na czele. Co sprawiło, że w ostatnim czasie polski rynek gastronomiczny uległ aż takim zmianom i czy wciąż możemy mówić o tradycji w polskiej kuchni?

Choć w każdym dużym mieście znajduje się wiele egzotycznych restauracji, serwujących najdziwniejsze dania z całego świata, do łask ewidentnie wracają tradycyjne smaki, szczególnie te, związane mocno z regionem. Pytanie pojawia się jednak, gdy zaczynamy analizować restauracyjne menu i zastanawiać się, czy owa tradycja, wciąż jest tradycyjna? Czy udając się do restauracji z polskimi daniami wciąż znajdziemy tam smaki, które pamiętamy z dzieciństwa?

Gwiazdka Michelin

Kiedy mówi się o kulinarnych nagrodach, ta właśnie wymieniana jest na samym początku. W Polsce jest jeden kucharz, który dostąpił zaszczytu jej posiadania. Wojciech Modest Amaro, kojarzony aktualnie z popularnych programów rozrywkowych o tematyce kulinarnej. Gronu z branży znany za sprawą nowoczesnego podejścia do polskich smaków. Jak sam przyznaje, na nowo definiuje on założenia kuchni polskiej i interpretuje je na swój sposób. Korzysta przy tym ze składników regionalnych, mocno dbając o jakość produktów. Ciężko jednak szukać w jego restauracji dań, które choć w części przypominałyby tradycyjne polskie obiady.

Prawdziwie regionalny smak

Ciekawym i wciąż najbardziej tradycyjnym podejściem cechują się restauracje zlokalizowane poza stolicą. To właśnie takie lokale, jak np. restauracja Raut (www.raut.pl), potrafią znaleźć złoty środek i ze stosownym sobie umiarem, połączyć nowoczesność i tradycję. W karcie menu znajdziemy takie pozycje jak pierogi z cielęciną i kurkami w otoczeniu grzybów leśnych lub tradycyjną kaczkę po wielkopolsku, pieczoną w jabłkach i karmelizowanej cebulce, podawaną z pyzami i modrą kapustą z rodzynkami. Takie podejście zasługuje na uwagę, nie tylko ze względu na przywiązanie do korzeni, lecz przede wszystkim przez niekwestionowane walory smakowe dalekie od eksperymentów, destylacji i ekstrahowania (jak np. w kuchni molekularnej).

Jeśli szukamy miejsca na romantyczną kolację, uroczysty obiad w rodzinnym gronie, czy przyjęcie weselne, które ma ukontentować podniebienia tradycjonalistów przywiązanych od polskich smaków, udajmy się do lokalnej restauracji z renomą. Dzięki temu będziemy mieli pewność nie tylko smaku, lecz i jakości podawanych nam posiłków.

tradycyjna-kuchnia-polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *