Czy każdy filtr zmiękcza wodę?

Używanie twardej wody w domu wiąże się z uporczywą walką z kamiennym osadem, który namnaża się na wielu urządzeniach. Po pewnym czasie zanieczyszczone sprzęty psują się i trudno je naprawić. Niezmiękczona woda jest także niekorzystna dla zdrowia – drażni skórę, może wywołać łupież lub wypadanie włosów. Dobry filtr lub urządzenie zmiękczające pozwala na wyeliminowanie tego typu problemów. Przed zakupem i instalacją sprzętu do uzdatniania należy wziąć pod uwagę wszystkie potrzeby konkretnego gospodarstwa domowego.

Różne funkcje urządzeń do uzdatniania 

Sklepy i zakłady produkcyjne oferują mnóstwo rodzajów filtrów, które wykorzystuje się do oczyszczania oraz poprawiania jakości wody. Firma sklep.osmoza.pl w swoim asortymencie posiada zarówno filtry kuchenne, jak i łazienkowe czy akwarystyczne. Rodzajów tego typu urządzeń jest dużo, ponieważ każde pomieszczenie lub przestrzeń używane są inaczej i mają inne wymagania. Np. w akwarium woda powinna być przede wszystkim dobrze natleniona i oczyszczona. Umożliwia to stworzenie jak najbardziej korzystnego środowiska dla rybek i innych zwierząt żyjących w małych zbiorniczkach wodnych. W kuchni i łazience ważny jest kolor i zapach wody.

Nie każdy filtr będzie w stanie obniżyć twardość wody. W zależności od zlecenia i potrzeb dobiera się odpowiednie warianty filtrowania. Poprawne uzdatnienie wody musi być poprzedzone wnikliwą analizą – to pozwoli na dobór właściwego urządzenia. Niektóre sprzęty konstruuje się tak, by były one w stanie nie tylko zmiękczyć wodę, ale także np. usunąć z niej nadmiar żelaza.

Zmiękczacze

Najłatwiej o poziomie twardości wody w danym regionie można dowiedzieć się dzwoniąc do lokalnych wodociągów. Czasami warto także wysłać próbkę do badań w wyspecjalizowanych laboratoriach. Jeżeli okaże się, że w domowym kranie płynie twarda woda, można zainstalować specjalny rodzaj filtra, który odpowiednio uzdatni ciecz. Takie filtry nazywa się „zmiękczaczami”.

Proces redukowania twardości wody polega na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodowe. Jest to możliwe wtedy, gdy ciecz przepłynie przez właściwy wkład filtra. Tegu typu urządzenia zwykle stosuje się, by zabezpieczyć sprzęty AGD przed osadami z kamienia. Jeżeli wodę trzeba również poddać zabiegom odmanganiania, usunięcia substancji organicznych lub amoniaku, warto zainwestować w mechanizmy multifunkcyjne. Firma sklep.osmoza.pl oferuje odżelaziacz, który zarówno zmiękczy wodę, jak i pomoże usunąć inne szkodliwe substancje.

Oszczędność pieniędzy

Dzięki zmiękczaczom zużywa się znacznie mniej środków czyszczących i piorących. Drogie sole do zmywarek i pralek przestają być potrzebne. Filtry ochraniają wewnętrzne mechanizmy sprzętów AGD i grzewczych. Dzięki nim kamień nie osadza się na wewnętrznych mechanizmach. Ubrania prane w miękkiej wodzie są bielsze i wolniej się niszczą. Filtry zapewniają także lepszy smak i zapach wody, co znacząco wpływa na jakość potraw i przyrządzanych napojów.

water-321524_1280

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *