Kwas fosforowy, nie taki straszny jak go malują

Obecnie ludzie są bardzo wyczuleni na wszelkie nazwy związków chemicznych występujących w produktach spożywczych i momentalnie wrzucają je do jednego worka jako „szkodliwa chemia”. Nic bardziej mylnego, związki takie jak kwas fosforowy istniały w naturze od niemal zawsze i występują w naszych ciałach od samego początku istnienia człowieka.

Kwas fosforowy w przemyśle spożywczym jest wykorzystywany jako regulator kwasowości, bez niego wiele napojów takich jak na przykład Coca-Cola byłyby o wiele za słodkie, a przyjemność z ich picia nie byłaby już tak duża. Ponadto, kwas fosforowy jest bardzo ważny dla funkcjonowania naszego organizmu, gdyż ma on znaczenie przy produkcji ATP czyli związku odpowiedzialnego za gospodarkę energetyczną naszego organizmu. Dalekie od prawdy jest więc stwierdzenie, że wszelkiego rodzaju chemia pokroju kwasu fosforanowego jest wytworem wielkich koncernów mających na celu zatruwanie życia człowiekowi i wszelkie produkty zawierające takie związki należy kategorycznie wyłączyć z diety. Nic bardziej mylnego. Postępując w zgodzie z regułą, że we wszystkim należy znać umiar, spożywanie tak znikomych dawek tego typu związków chemicznych nie powinno okazać się dla nas szkodliwe, a nawet wręcz przeciwnie, może wyjść nam na zdrowie. Wiele organizacji próbowało udowadniać szkodliwość tychże związków i zarzucało wielkim markom trucie swoich klientów, ale jeszcze żadna z tych operacji nie wykazała jednoznacznie, iż spożywanie tego czy innego napoju jest szkodliwe dla zdrowia. Nie należy więc wierzyć w słowa nie mające poparcia naukowego i wykazać się odrobiną zdrowego rozsądku i szukać informacji na własną rękę. Szkoda byłoby tracić tak wspaniałe walory smakowe tylko z powodu paniki sianej przez ludzi, którym brakuje wiedzy w danym temacie.

Tak więc następnym razem kiedy usłyszymy zarzuty, że produkt zawiera szkodliwe dla nas substancje, poszukajmy prawdy na własną rękę, sprawdźmy fakty lub poczekajmy na oficjalne stanowisko odpowiednich instytucji.

anatomy-254129_640

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *