Przepisy na kawę przyjazną dla żołądka

Czasami po wypiciu kawy pojawiają się nieprzyjemne objawy w postaci bólu brzucha, wzdęć, zgagi, niestrawności czy uczucia dyskomfortu. Okazuje się, że aż co piąty Polak rezygnuje z picia kawy właśnie z tego powodu. Istnieją jednak sposoby, aby sobie skutecznie z nimi radzić. Jak to zrobić? Jak przygotować wyśmienitą kawę, która będzie przyjazna dla żołądka?

Do niedawna uważano, że to kofeina ma drażniące działanie na delikatną ścianę żołądka i jelit. Jednak najnowsze badania wskazują, że za dokuczliwe objawy odpowiedzialne są woski, czyli substancje tłuszczowe pokrywające zielone ziarna kawy. To trudne do strawienia związki chemiczne, które podczas wypalania, a potem parzenia kawy, przechodzą do naparu. Innym czynnikiem mającym wpływ na negatywne działanie kawy na układ pokarmowy jest jej niskie pH. Kwaśny odczyn czarnego naparu nasila drażniące działanie soków trawiennych, szczególnie, gdy kawa wypita jest tzw. „na pusty żołądek”. Czy da się złagodzić lub wyeliminować podrażniające właściwości kawy? Oto sposoby.

Cappuccino lub latte

Aby zneutralizować niskie pH kawy, należy dodać do niej produkty mleczne (pełnotłuste mleko, śmietanka, bita śmietana itd.), które mają zasadowy odczyn. Taka kawa będzie znacznie łagodniejsza dla żołądka. Jednak dodatek produktów mlecznych może być problemem dla osób, które zmagają się z nietolerancją laktozy. Ale i na to jest sposób – w dobrych marketach i w sklepach ze zdrową żywnością można kupić mleko bezlaktozowe. Cukier mleczny (laktoza) w procesie technologicznym jest rozkładany na cukry proste, przez co mleko bezlaktozowe jest odczuwalnie słodsze od „zwykłego”. Należy o tym pamiętać podczas przygotowania kawy.

Najpopularniejsze mleczne kawy to cappuccino i latte. Do ich przygotowania potrzebujemy espresso lub czarny mocny napar z ulubionej czarnej kawy (np. przygotowany w kawiarce), pełnotłuste mleko oraz dodatki wedle upodobania (cukier, syropy smakowe, kakao, czekolada, cynamon itd.). Najpierw należy zaparzyć kawę. Następnie przy użyciu spieniacza (lub dyszy do spieniania w ekspresie) spienić i ogrzać mleko, aby otrzymać płynne napowietrzone mleko i mleczną piankę. Przygotowując latte, należy najpierw do wysokiej szklanki wlać mleko i piankę, odczekać pół minuty i delikatnie po ściance wlać kawę. Powinny utworzyć się trzy warstwy – dolna z płynnego mleka, środkowa z kawy i górna z mlecznej pianki. Opcjonalnie można posypać na wierzchu kakao, czekoladą lub posypką. W przypadku cappuccino najpierw do dużej filiżanki wlewamy esencję kawową, a następnie delikatnie mleko z pianką. Mleko wymiesza się z kawą, a pianka pozostanie na powierzchni cappuccino. Warto posypać kakao, cynamonem lub czekoladą.

Czarna kawa bez wosków

Włochy są ojczyzną wyśmienitej kawy. I to właśnie tam badacze z firmy Bristot – znanego na całym świecie włoskiego producenta kawy – opracowali metodę odwoskowania ziaren kawowych. Dzięki niej zielone ziarna są pozbawione wosków, przy czym wszystkie inne cechy kawy pozostają bez zmian. W ten sposób powstała kawa Gentile Stomach Friendly – kawa przyjazna żołądkowi, którą można pić bez obaw o nieprzyjemne objawy. Co więcej – można ją pić w postaci czarnego naparu, ponieważ pozbawiona jest drażniących właściwości. Gentile to wysokiej jakości naturalna kawa, powstała ze zmieszania ziaren dwóch najlepszych odmian kawy – to w 70% Arabika i w 30% Robusta. Zawiera naturalną kofeinę, dzięki temu zachowała swoje właściwości pobudzające. Gentile można kupić w dobrych aptekach (szczególnie w Internecie, np. TUTAJ: https://www.suppleo.pl/bristot-kawa-gentile-250-g,3,4,33).

A jak ją przygotować? Gentile jest delikatna i łagodna w smaku, dlatego warto ją pić w postaci czarnego naparu np. z dodatkami (czekolada, kakao, syropy smakowe). Najpierw należy zaparzyć mocną esencję (espresso, w kawiarce lub w ekspresie przelewowym), można dodać nieco wody, jeśli będzie za mocna. Polecamy opcję z płynną gorącą czekoladą – kostki gorzkiej, mlecznej lub deserowej czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej z niewielką ilością mleka – a następnie zmieszać z gorącą kawą. Powstaje mocna, aromatyczna i bardzo pobudzająca wyśmienita czarna kawa.

fot. Link Humans , creative commons licence

cappucino_przepis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *