W czym przechowywać i parzyć, czyli co każdy amator herbaty powinien wiedzieć

Wykwintne serwisy stołowe z porcelany w których podawano niegdyś herbatę, coraz częściej trafiają do lamusa jako ozdoba kredensu lub meblościanki. Najczęściej parzymy ją w kubku. Gdy jesteśmy do takowego na swój sposób przywiązani, używamy go w pracy, a nawet zabieramy w podróż.

Wielu koneserów herbaty coraz chętniej jednak lubi mieć u siebie w domu akcesoria, które rytuał jej przygotowywania uczynią wyjątkowo przyjemną chwilą. Nie jest to pospolita gadżetomania, gdyż wiele z owych przyborów w dodatni sposób przekłada się na walory smakowe i zdrowotne naparu.

W zależności od odmian herbaty, będziemy używać innego osprzętu do jej sporządzania. Na początek zajmijmy się jej przechowywaniem. Możemy do tego używać klasycznej puszki, należy jednak wybrać taką, która zapewni trzymanemu w niej suszowi odpowiednią świeżość i zabezpieczy go przez zwietrzeniem i zwilgotnieniem co negatywnie odbije się na jej właściwościach smakowych.

Obecnie wytwórcy pojemników prześcigają się w ciekawym wzornictwie, więc nasza puszka może mieć dodatkowo walor estetyczny. Dobrym rozwiązaniem są również szklane słoje na herbatę, należy wówczas pamiętać aby ograniczyć ich kontakt ze światłem. Pora na parzenie. Pomysłów w tym zakresie jest bardzo wiele, a o niektórych z nich możemy dowiedzieć się na http://www.herbata.info/przygotowywanie-herbaty/. Jednym z najpopularniejszych naczyń są specjalne czajniczki nazywane również imbrykami.

Nie bez znaczenia jest jakość materiału z jakiego wykonano nasz czajniczek. Bez względu na to czy jest fajansowy, porcelanowy, szklany czy żeliwny, ważne żeby były to materiały wysokiej jakości, gdyż w przeciwnym razie mogą zepsuć smak i aromat naparu. Powodzeniem na rynku cieszą się stalowe zaparzacze kulkowe, które umożliwiają swobodny przepływ wody pomiędzy liśćmi i lepsze wydobycie z nich esencji, a także pozwalają na wykorzystanie jednego naczynia. Możemy wyjąć je w dowolnym momencie parzenia, dzięki czemu herbata będzie miała pożądaną przez nas moc i intensywność. Ostatnio dużym wzięciem cieszą się czajniczki w zestawie z podgrzewaczem i zaparzaczem, co podyktowane jest ich wygodą, funkcjonalnością oraz atrakcyjnym wzornictwem. Bez wątpienia najciekawsze rekwizyty herbaciane posiadają Chińczycy.

Na przestrzeni tysiącleci wypracowali oni niezmiernie bogatą kulturę spożywania tego napoju. Jednym z rekwizytów używanych w Państwie Środka do zaparzania zielonej herbaty jest Gaiwan, którego szczegółowy opis znajduje się na http://www.czajnikowy.com.pl/sklep-czajnikowy/akcesoria-do-herbaty/gaiwan-zhong/. Stanowi on chiński odpowiednik naszego imbryka. Gaiwan to niewielka czarka z pokrywką, przy czym charakterystyczną cechą jest to że średnica wieczka jest mniejsza niż krawędzi czarki. Pokrywka spełnia kilka zadań. Utrzymuje odpowiednią temperaturę, można użyć jej jako zapory przed fusami w trakcie nalewania, a także przemieszać nią liście podczas wielokrotnego parzenia w celu wydobycia z nich tkwiącego jeszcze aromatu.

leaf teaherbata

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *