Szybkowar – przydatny w każdej kuchni

Szybkowary to urządzenia kuchenne, które niejeden z nas pamięta doskonale z dzieciństwa, kiedy to nasze babcie lub mamy gotowały pyszne warzywa, czy mięso. Dlaczego potrawy gotowane w szybkowarach z reguły nam smakują? Bo poddawane są procesom zachowującym ich oryginalny smak i wartości odżywcze. To doskonałe rozwiązanie dla zapracowanych i ceniących wygodę.

Wyparte nieco przez garnki teflonowe, wciąż jednak popularne szybkowary produkowane są niezmiennie przez największych producentów garnków, patelni i sprzętu AGD. Skąd tak duża popularność szybkowarów wśród gospodyń domowych? Jedną z największych zalet tego typu sprzętu jest niezwykle wysoka ekonomiczność użycia produktu. Ciśnienie wytwarzane wewnątrz garnka przyspiesza znacząco proces gotowania, co zezwala na oszczędność czasu jak i energii. Szybki czas gotowania, pozwala też na zachowanie większości wartości odżywczych potraw, takich jak minerały i witaminy. Proces ten pozwala na gotowanie potraw zdrowszych dla organizmu i bardziej aromatycznych. Gotowanie w szybkowarach jest także wygodne i bezpieczne. Wśród największych wad wyznaczyć można utrudnione kontrolowanie czasu gotowania, związane z koniecznością podniesienia pokrywy.

Historia szybkowaru jest niezwykle długa i ciekawa. To do dziś wykorzystywane urządzenie zostało wynalezione już w… 1679 roku przez Denisa Papina – francuskiego naukowca, wynalazcę napędu parowego. Pierwotnie urządzenie nazywane było przez wielu „kociołkiem Pepina”, sam autor nadał mu nazwę „zmiękczeniem kości”, gdyż drobiowe kości poddane wysokiej temperaturze wytwarzanej wewnątrz garnka, nabierały elastyczności.

Szybkowary klasyczne produkowane są z reguły ze stali lub aluminium, można używać ich na tradycyjnych kuchenkach gazowych, ale także elektrycznych. Do płyt indukcyjnych przeznaczone są głównie garnki ze stali nierdzewnej. Nowszym modelem szybkowarów dostępnych na rynku są szybkowary elektryczne – urządzenia wymagające podpięcia do gniazdka elektrycznego. Najnowocześniejsze są jednak szybkowary ze sterowaniem elektronicznym (najnowsza wersja garnków posiadających ekran LCD i przyciski, zezwalające na ustawienie precyzyjnych parametrów gotowania). Nowoczesne szybkowary wyposażone są w regulatory ciśnienia, otwory i zawory bezpieczeństwa, co pozwala na określenie ich jako urządzeń bezpiecznych i ekonomicznych. Dodatkowo, czasami wewnątrz naczynia umieszczone są miarki ułatwiające dozowanie płynów. Najnowsze modele szybkowarów dostosowywane są do coraz popularniejszych w Polsce kuchenek indukcyjnych. Nienagrzewające się uchwyty pozwalające na wygodne i bezpieczne gotowanie, to jedna z największych zalet tego produktu. Zaawansowanie technologiczne w tym segmencie rynku, sprawia, że obecnie w szybkowarze możemy gotować niemalże wszystko od zup, przez warzywa i mięso. Bardziej wprawne gospodynie są w stanie za pomocą szybkowaru przygotować pyszny bigos, pasztety, potrawki i sałatki.

Ceny szybkowarów uwarunkowane są rodzajem materiału z jakiego są wykonane. Najlepsze są garnki wykonane z anodowanego aluminium. Ceny wahają się w granicach 100 – 1300 zł.

Autor artykułu:

Tekst powstał we współpracy z Cook Store.

142442825062421000

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *