Co warto wiedzieć o produktach pszczelich

W Polsce od stuleci wykorzystuje się produkty z ula. Dziś większość z nas wie, że pszczoły robią miód i wosk, dawniej znane były również inne produkty pszczelego roju takie jak pierzga, nektar czy mleczko pszczele. Kiedyś wykorzystywano także te mniej znane produkty pszczele, ale z biegiem lat o nich zapomniano. Dziś po raz kolejny pszczele wyroby wracają do łask. Zobacz, co warto o nich wiedzieć.

Miód

Miód jest najbardziej znanym produktem pszczelego roju. Ma słodki smak i jest bardzo chętnie dodawany do różnych potraw. Świetnie nadaje się jako słodzik do napojów, ale także jako dodatek do ciast i deserów. Kucharze dodają miód także do potraw mięsnych i do różnego rodzaju sosów. W sklepach dostępnych jest kilkanaście gatunków miodu. W zależności od tego z pyłku jakich roślin powstał miód ma on różny kolor, smak oraz właściwości lecznicze. Najczęściej można spotkać miód wielokwiatowy i rzepakowy. Nieco rzadziej w sklepach zielarskich oraz w sklepach z naturalną żywnością pojawiają się miód gryczany, wrzosowy, spadziowy, lipowy oraz inne.

Mleczko pszczele

Mleczko pszczele jest nieprzezroczyste i ma kolor lekko kremowy. W odróżnieniu od miodu ma lekko kwaskowaty smak. Nie wykorzystuje się go w kuchni. Najczęściej używane jest jako naturalny środek wzmacniający odporność. Mleczko pszczele można przyjmować w czystej postaci lub w różnych mieszaninach. Często łączy się je z miodem, który poprawia jego smak. Poza działaniem uodparniającym mleczko pszczele ma również właściwości regulujące wydzielanie hormonów w organizmie, pomaga w leczeniu bezsenności oraz wspomaga koncentrację. Ponadto bardzo często wykorzystywane jest do produkcji kosmetyków – zwłaszcza kremów i maseczek odmładzających. Więcej informacji na temat mleczka pszczelego można znaleźć na stronie www.mleczko-pszczele.pl.

Wosk

Dawniej wosk pszczeli był wykorzystywany przede wszystkim do produkcji świec. Dziś, kiedy świece najczęściej wytwarzane są ze stearyny, te wykonane z wosku to prawdziwy rarytas. Obecnie wosk pszczeli wykorzystywany jest znacznie częściej w kosmetyce. Bardzo często na jego bazie produkowany jest wosk przeznaczony do depilacji.

Produkty pszczele są bardzo chętnie i często wykorzystywane w lecznictwie, kosmetyce i oczywiście w kuchni. Warto wiedzieć o nich nieco więcej, bo umiejętnie wykorzystane pozwalają cieszyć się długo zdrowiem i urodą.

indeks

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *