Jak gotować pysznie i bez ryzyka wysokiego cholesterolu?

Męskie gotowanie głównie kojarzone jest z tłustymi mięsami i kiełbasami, piwem, fast-foodami oraz gotowymi daniami. Stereotypy nie zawsze pokrywają się z rzeczywistością, ale taka dieta nie tylko dostarcza mało składników odżywczych, ale jednocześnie jest powodem chorób układu sercowo-naczyniowego. Jak zatem gotować smacznie, ale też i zdrowo dla serca?

Cholesterol nie jest taki zły, jeżeli tylko utrzymuje się go na odpowiednim poziomie. Związek można podzielić na dwa typy – pierwszy to cholesterol LDL, czyli o niskiej gęstości, który jest uznawany za zły, drugi to cholesterol HDL, który ma wysoką gęstość i jest uznawany za dobry. Skąd taki podział? To głównie cholesterol LDL odpowiedzialny jest za choroby takie jak miażdżyca, zawały serca, chorobę niedokrwienną serca czy udary mózgu, nie mówiąc już o otyłości.

Wysokiemu poziomowi cholesterolu „złego” można jednak skutecznie zapobiegać i naturalnie go obniżać. Jak? Wystarczy tylko odpowiednio skomponowana dieta, która będzie zawierała wszystkie kluczowe składniki odżywcze, ale jednocześnie także obniżoną dawkę tych, które powodują wzrost cholesterolu LDL. Jak gotować, żeby jednocześnie było pysznie, ale także i zdrowo?

Zamiast masła i smalcu oliwa z oliwek i olej lniany

Tłuszcze zwierzęce to jeden z głównych powodów wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Masło czy smalec, które są tu winowajcami, można jednak zastąpić równie smacznymi tłuszczami roślinnymi – najlepiej wielonienasyconymi, nierafinowanymi i z pierwszego tłoczenia na zimno. Oliwa z oliwek jest doskonała do sałatek oraz do moczenia w niej chleba zamiast masła, olej z pestek winogron czy ryżowy świetnie nadaje się do smażenia, a lniany i rzepakowy mają wiele wartościowych składników odżywczych. Wybór olejów jest teraz ogromny, dlatego jest w czym przebierać.

Co zamiast mięsa i wędlin?

Drugim problemem są tłuste mięsa i wędliny, które w polskiej kuchni zajmują chyba najważniejszą pozycję. Mięs i wędlin nie warto całkowicie eliminować, chyba że planuje się ich zastąpienie innymi wartościowymi źródłami białka jak rośliny strączkowe. Najlepiej wybierać wędliny i mięsa chude i nie spożywać ich codziennie, ale przykładowo 2-3 razy w tygodniu. Warto przy tym wzbogacić dietę o ryby oraz o chude sery i inne przetwory mleczne.

Zaprzyjaźnij się z warzywami i owocami

Nie dość, że są pyszne, to jeszcze zawierają dużo wartościowych witamin i minerałów. Z warzyw można wyczarować wiele wspaniałych dań, a owoce nadają się nie tylko jako przekąska. Najlepiej, aby w każdym posiłku znajdowało się jakieś warzywo lub towarzyszył mu owoc.

Pełnoziarniście i z błonnikiem

Pieczywo razowe, brązowy ryż, razowy makaron, owsianka, otręby i inne pełnoziarniste produkty także poprawiają poziom cholesterolu we krwi. Jednocześnie dzięki wysokiej zawartości błonnika zapobiegają problemom z układem pokarmowym.

Fot. Walmart Corporate - flickr.com Creative Commons
Fot. Walmart Corporate – flickr.com Creative Commons

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *